Înapoi la știri

Încă doi căței și-au găsit familii iubitoare în campania derulată de Primăria Constanța

15 Sep 2025
1 minut min
Maria Popescu
Campania are ca scop promovarea adopției responsabile și reducerea numărului de câini instituționalizați. În prezent, aproximativ 450 de câini așteaptă, în adăpost, șansa la un cămin sigur și plin de afecțiune. „Instituționalizarea nu reprezintă o soluție pe termen lung. Câinii au nevoie de dragoste, grijă și stabilitate. Prin adoptarea lor, constănțenii pot salva vieți și pot contribui la construirea unei comunități mai empatice”, transmit reprezentanții adăpostului. Toți câinii sunt oferiți spre adopție gratuit, consultați de medic veterinar, deparazitați, vaccinați antirabic, sterilizați și microcipați. Persoanele care dores să adopte un cățel pot veni la Adăpostul Public pentru Animale Abandonate din Constanța, situat pe strada Câmpul cu Flori nr. 11 luni, marți, miercuri și vineri în intervalul 10:00 – 14:00 și joi între 09:30 – 17:30 Mai multe informații se pot obține la numărul de telefon 0733 045 213
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Vortexul polar slăbit aduce frig în Europa și America de Nord în următoarele săptămâni

Vortexul polar a suferit o destabilizare cauzată de un fenomen rar de încălzire stratosferică la finalul lunii noiembrie și începutul lui decembrie, potrivit prognozelor care anunță temperaturi scăzute și ninsori în Europa și America de Nord. %source% explică faptul că această situație va determina un val de aer rece ce va afecta chiar și zonele sudice ale continentului european în perioada următoare.

Actualitate

Vortexul polar se dezbină și aduce un val de frig asupra Europei în ianuarie

Vortexul polar, un sistem atmosferic ce păstrează aerul rece în zona Arcticii, a fost destabilizat la începutul sezonului rece, conform meteorologilor. Fenomenul rar de încălzire stratosferică din noiembrie și decembrie a provocat o creștere bruscă a temperaturilor și a presiunii la înălțimi mari, ducând la fragmentarea vortexului.

Actualitate

Trump și Zelenski discută la Mar-a-Lago după convorbirea cu Putin despre situația din Donbas

Președintele american Donald Trump a avut o convorbire „foarte bună și productivă” cu Vladimir Putin, înainte să-l primească la Mar-a-Lago pe Volodimir Zelenski, care a venit cu speranța că negocierile vor aduce pacea cât mai curând. Kremlinul a subliniat că Rusia nu susține un armistițiu temporar propus de europeni și ucraineni, iar decizia privind Donbasul trebuie să aparțină Kievului, notează Reuters.

Actualitate

Energia eoliană a depășit 2.600 MW și a dominat producția electrică din țară

Vântul puternic din ultimele zile a impulsionat producția din parcurile eoliene, care au ajuns să furnizeze periodic peste 2.600 MW, reprezentând prima sursă de energie electrică a României. Potrivit economica.net, aportul eolian, împreună cu hidrocentralele și centralele pe gaze, a permis României să fie exportator net de energie electrică pentru perioade semnificative în această perioadă.

Acasa Recente Radio Județe