„Evenimentul Noaptea Muzeelor nu va avea loc în acest an pe timp de noapte, ci se vor desfășura activități pe parcursul zilei.”, au declarat reprezentanții Consiliului Județean Constanța. Decizia a fost luată de angajați, care sunt nemulțumiți de condițiile de muncă și de banii pe care îi primesc. Printre instituțiile de cultură subordonate CJC se numără: Muzeul Național de Istorie și Arheologie, Muzeul de Artă, Muzeul de Artă Populară, Complexul Muzeal de Științe ale Naturii, Biblioteca Județeană IN Roman, Centrul Cultural Județean Teodor Burada, Teatrul pentru Copii și Tineret Căluțul de Mare. Mihai Lupu vrea să mai obțină un mandat de președinte de Consiliu Județean din partea partidului lui Dan Voiculescu, condamnat în trecut pentru că a turnat la Securitate. Recomandare: Muzeul Militar Național „Regele Ferdinand I”, care ține de Forțele Navale Române, va fi însă deschis. A anunțat că organizează sâmbătă, 18 mai, între orele 12.00 și 24.00, evenimentul O Noapte la Muzeul Militar Național, în cadrul programului Noaptea Muzeelor. Intrarea va fi gratuită. La sediul central din București, iubitorii de cultură vor putea vizita expoziția permanentă cu tematică istorică și trei expoziții temporare: „100 de ani – 100 de obiecte”, „România – NATO. 20 de ani” și Exponatul lunii Mai „Pistolul care a salvat o viață”. Totodată, Muzica Reprezentativă a Ministerului Apărării Naționale va susține o serie de miniconcerte cu muzică de fanfară, marșuri militare îndrăgite și muzică de promenadă, care îi vor purta pe vizitatori în atmosfera veacurilor trecute. La activitate vor lua parte, ca în fiecare an, reprezentanți ai asociațiilor de reconstituire istorico-militară care vor face, începând cu ora 16.00, demonstrații și prezentări legate de istoria purtătorilor de arme români, de-a lungul epocilor istorice. De asemenea, trei dintre filialele instituției de cultură – din Cluj-Napoca, Constanța și Iași, vor avea porțile deschise pentru O Noapte la Muzeul Militar Național, în intervalul orar 14.00 – 24.00. La Cluj, de la ora 18.00, va avea loc și un concert al fanfarei Diviziei 4 Infanterie „Gemina”. La Constanța, între orele 15.00 și 16.30, grupul de copii „Techira”, format din elevi ai Liceului Teoretic „Emil Racoviță” din Techirghiol, va susține un concert de ukulele, iar pe tot parcursul evenimentului atmosfera va fi animată de prezentarea de uniforme și echipament din diverse epoci istorice. Filiala Iași va prezenta expoziția pe tema istoriei fenomenului militar modern din Moldova ultimilor 200 de ani și o trecere, la lumina reflectoarelor, prin istoria artileriei române din ultimul secol. Muzeul Militar Național „Regele Ferdinand I” este una din cele mai vechi și prestigioase instituții de acest fel din țară, înființată în anul 1923. Are cinci filiale în țară (Constanța, Bacău, Oradea, Iași, Cluj) unde sunt expuse piese de patrimoniu din colecțiile de armament, uniforme, decorații, documente, fotografii etc., legate de istoria și specificul zonelor geografice în care acestea se află. Duminică, 19 mai, muzeul va fi închis. Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp. Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.