Înapoi la știri

Mobilizare record în Polonia: 40.000 de voluntari vor instrucție militară în 2025

14 Sep 2025
3 minute min
Cristina Preda
Conform datelor Centrului Central de Recrutare Militară, peste 20.000 de persoane s-au înscris la cursuri de instruire în primele șapte luni ale anului, iar autoritățile estimează că numărul va urca la cel puțin 40.000 până în decembrie. Asta înseamnă o dublare față de 2022 și aproape de recordul de anul trecut, notează Reuters. Varșovia continuă să investească masiv în apărare, având în prezent, potrivit NATO, a treia cea mai mare armată din alianță, după SUA și Turcia. Guvernul polonez mizează nu doar pe achiziții de echipamente moderne, ci și pe atragerea de personal profesionist și voluntar, scrie ziare.com. Programele sunt voluntare și flexibile – participanții pot decide dacă rămân în armată, dacă se alătură Forțelor de Apărare Teritorială sau dacă intră în rezerve. Oficialii transmit că această inițiativă nu este o mobilizare generală, ci o modalitate prin care cetățenii își pot arăta sprijinul pentru securitatea națională. Memoria colectivă a Poloniei, marcată de experiența ocupației sovietice, face ca populația să fie sensibilă la orice semn de amenințare dinspre Est. Recent, temerile au crescut după ce armata a raportat că a doborât drone rusești care au încălcat spațiul aerian polonez, unele lansate de pe teritoriul Belarusului. NATO a evitat să califice incidentul drept agresiune în sensul articolului 5, dar dezbaterea publică despre securitate s-a intensificat. Într-o Europă în care războiul din Ucraina rămâne o realitate, gestul polonezilor de a se pregăti voluntar pentru apărare transmite un mesaj clar: responsabilitate în fața pericolului, nu panică. Sursă foto: Facebook.com Citește și: UPDATE RO-ALERT în Dobrogea, primul pe timp de zi! Localnicii din zona de nord a judeţului avertizați asupra riscului căderii unor obiecte din spaţiul aerian
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Vortexul polar slăbit aduce frig în Europa și America de Nord în următoarele săptămâni

Vortexul polar a suferit o destabilizare cauzată de un fenomen rar de încălzire stratosferică la finalul lunii noiembrie și începutul lui decembrie, potrivit prognozelor care anunță temperaturi scăzute și ninsori în Europa și America de Nord. %source% explică faptul că această situație va determina un val de aer rece ce va afecta chiar și zonele sudice ale continentului european în perioada următoare.

Actualitate

Vortexul polar se dezbină și aduce un val de frig asupra Europei în ianuarie

Vortexul polar, un sistem atmosferic ce păstrează aerul rece în zona Arcticii, a fost destabilizat la începutul sezonului rece, conform meteorologilor. Fenomenul rar de încălzire stratosferică din noiembrie și decembrie a provocat o creștere bruscă a temperaturilor și a presiunii la înălțimi mari, ducând la fragmentarea vortexului.

Actualitate

Trump și Zelenski discută la Mar-a-Lago după convorbirea cu Putin despre situația din Donbas

Președintele american Donald Trump a avut o convorbire „foarte bună și productivă” cu Vladimir Putin, înainte să-l primească la Mar-a-Lago pe Volodimir Zelenski, care a venit cu speranța că negocierile vor aduce pacea cât mai curând. Kremlinul a subliniat că Rusia nu susține un armistițiu temporar propus de europeni și ucraineni, iar decizia privind Donbasul trebuie să aparțină Kievului, notează Reuters.

Actualitate

Energia eoliană a depășit 2.600 MW și a dominat producția electrică din țară

Vântul puternic din ultimele zile a impulsionat producția din parcurile eoliene, care au ajuns să furnizeze periodic peste 2.600 MW, reprezentând prima sursă de energie electrică a României. Potrivit economica.net, aportul eolian, împreună cu hidrocentralele și centralele pe gaze, a permis României să fie exportator net de energie electrică pentru perioade semnificative în această perioadă.

Acasa Recente Radio Județe