Înapoi la știri

Meteo: Temperaturi în scădere ușoară și precipitații reduse, în Dobrogea, până pe 21 septembrie

14 Sep 2025
1 minut min
Simona Stan
Temperaturile nocturne vor înregistra o creștere ușoară în prima săptămână, de la medii de 16 grade până la 18 grade. După această perioadă, se preconizează o scădere treptată a minimelor termice, care vor ajunge în jurul valorii de 15 grade până la sfârșitul intervalului. Regimul pluviometric va rămâne deficitar pe tot parcursul celor două săptămâni. Doar la finalul primei săptămâni se pot semnala ploi scurte, de scurtă durată. Meteorologii recomandă adaptarea activităților în aer liber la aceste condiții și precizează că intervalul se va caracteriza prin temperaturi moderate, cu zile calde și nopți răcoroase, dar fără precipitații semnificative. Sursă foto: Freepik.com Citește și: ALERTĂ meteo! Cod galben pentru Eforie, Cumpăna, Techirghiol, Tuzla, Topraisar, 23 August, Agigea și Costinești. Ce spun meteorologii
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Vortexul polar slăbit aduce frig în Europa și America de Nord în următoarele săptămâni

Vortexul polar a suferit o destabilizare cauzată de un fenomen rar de încălzire stratosferică la finalul lunii noiembrie și începutul lui decembrie, potrivit prognozelor care anunță temperaturi scăzute și ninsori în Europa și America de Nord. %source% explică faptul că această situație va determina un val de aer rece ce va afecta chiar și zonele sudice ale continentului european în perioada următoare.

Actualitate

Vortexul polar se dezbină și aduce un val de frig asupra Europei în ianuarie

Vortexul polar, un sistem atmosferic ce păstrează aerul rece în zona Arcticii, a fost destabilizat la începutul sezonului rece, conform meteorologilor. Fenomenul rar de încălzire stratosferică din noiembrie și decembrie a provocat o creștere bruscă a temperaturilor și a presiunii la înălțimi mari, ducând la fragmentarea vortexului.

Actualitate

Trump și Zelenski discută la Mar-a-Lago după convorbirea cu Putin despre situația din Donbas

Președintele american Donald Trump a avut o convorbire „foarte bună și productivă” cu Vladimir Putin, înainte să-l primească la Mar-a-Lago pe Volodimir Zelenski, care a venit cu speranța că negocierile vor aduce pacea cât mai curând. Kremlinul a subliniat că Rusia nu susține un armistițiu temporar propus de europeni și ucraineni, iar decizia privind Donbasul trebuie să aparțină Kievului, notează Reuters.

Actualitate

Energia eoliană a depășit 2.600 MW și a dominat producția electrică din țară

Vântul puternic din ultimele zile a impulsionat producția din parcurile eoliene, care au ajuns să furnizeze periodic peste 2.600 MW, reprezentând prima sursă de energie electrică a României. Potrivit economica.net, aportul eolian, împreună cu hidrocentralele și centralele pe gaze, a permis României să fie exportator net de energie electrică pentru perioade semnificative în această perioadă.

Acasa Recente Radio Județe