Înapoi la știri

Protecția Consumatorilor a găsit mâncare expirată în restaurantul La Scoica, locul unde președintele Protecției Consumatorilor și-a anunțat candidatura la Primăria Constanța

03 Apr 2024
4 minute min
Maria Simionescu
Protecția Consumatorilor a găsit mâncare expirată în restaurantul La Scoica. Verificările au pornit în urma unei sesizări care a fost depusă de o constănțeancă. Iată ce ne-a scris doamna Popovici: „În luna februarie-martie am frecventat de mai multe ori restaurantul Scoica din municipiul Constanța. Din pacate ieșind cu colegele de muncă am ales această locație unde am servit masa în cinstea zilei de 8 martie. A doua zi, la muncă am constatat faptul ca mai multor persoane le-a fost extrem de rău. Am trecut cu vederea acest aspect, iar la câteva zile am revenit în această locație pentru o întrevedere cu o prietenă. Am consumat midii pane, cartofi prajiti, suc. Totul bine și frumos, am ajuns acasă, era seară, iar toata noaptea mi-a fost extrem de rău (vărsături, greață, dureri de stomac, scaune moi). Din păcate, nu mare mi-a fost mirarea ca a doua zi dis de dimineață să aflu faptul că nu doar mie mi-a fost rău, ci și prietenei mele; amândouă am servit același tip de preparat. În urma acestor fapte, am semnalat ANPC. Eu din fericire am dus aceste stări de rău câte zile și m-am pus pe picioare, dar în cazul unui copil care consumă alimente alterate, nu este la fel de ușoară recuperarea.” Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor i-a răspuns cererii pe care a formulat-o. Într-un document semnat de comisarul șef Ecaterina Scînteie, din data de 2 aprilie 2023, se artă că „petiția a fost concluzionată ca fiind întemeiată”. Iată ce spune instituția: „În urma cercetării aspectelor reclamate s-au constatat următoarele: aspectele semnalate de dumneavoastră (stări de rău în urma consumului de midii pane, în data de 13.03.2024), s-au confirmat, fiind găsite, în blocul alimentar, produse expirate, fără elemente de identificare sau preparate culinare la care li s-a schimbat starea termică. Vă comunicăm că pentru deficiențele constatate, operatorul economic a fost sancționat contravențional, conform prevederilor legale, în vigoare.” Pe 27 martie, PSD Constanța a organizat o conferință de presă la Scoica, în cadrul căreia a anunțat că Horia Constantinescu, președintele ANPC, și dr. Cătălin Grasa sunt candidații PSD la funcția de primar al municipiului Constanța, respectiv Consiliul Județean Constanța. Cei doi au participat la eveniment, împreună cu liderii PSD. La final, s-au așezat cu toții la masă. Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp. Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.
Alte postari din Social
Social

Captură de bunuri contrafăcute în Portul Isaccea

Pe data de 09 septembrie 2024, polițiștii de frontieră din cadrul Garzii de Coastă au demarat o anchetă privind infracțiunea de punere în circulație a unor produse ce purtau mărci identice sau similare cu mărci înregistrate. Ancheta a fost inițiată în urma unor controale desfășurate între 3 și 9 septembrie 2024.

Social

Incident violent confirmat de poliție

Poliția a fost chemată la fața locului pentru a investiga un incident recent. Oamenii legii au confirmat că informațiile primite sunt corecte.

Social

Perioada actuală aduce reduceri semnificative pentru turiști

Turiștii care plănuiesc o escapadă au ocazia să beneficieze de tarife extrem de avantajoase în această perioadă. Comparativ cu sezonul de vârf, prețurile pentru cazare au scăzut considerabil, având astfel opțiuni pentru toate bugetele.

Acasa Recente Radio Județe