Înapoi la știri

TRAGEDIE în Cernavodă: un bărbat a MURIT după ce a fost înjunghiat. Presupusul autor, din Medgidia, s-a predat unui polițist aflat în timpul liber

31 Aug 2025
4 minute min
Ion Ionescu
Seară neagră în județul Constanța. Sâmbătă, 30 august, aproape în același timp cu scandalul din Tomis Nord, încheiat cu înjunghierea a trei persoane, în Cernavodă a avut loc un conflict asemănător care, din păcate s-a încheiat tragic. Un bărbat în vârstă de 47 de ani a fost înjunghiat de un prieten de-al său, un bărbat din Medgidia, recidivist, de 41 de ani. Presupusul autor a mai fost închis tot pentru tentativă de omor. Din primele informații, se pare că cei doi, victima și agresorul, ar fi fost prieteni. După 4 ore, agresorul ar fi solicitat să se predea oamenilor legii, respectiv unui polițist din municipiul Medgidia. „În baza delegării procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța, Compartimentul de Relații Publice al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța este abilitat să comunice următoarele: Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța efectuează cercetări într-o cauză penală, aflată în urmărire penală proprie, cu privire la săvârșirea infracțiunii de omor calificat. De asemenea, în prezenta cauză, acte de urmărire penală au fost efectuate, prin delegare, și de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Constanța, cu sprijinul polițiștilor Poliției Municipiului Medgidia și Poliției Orașului Cernavodă. Din cercetările efectuate a reieșit faptul că, la data de 30 august, în jurul orei 16.00, un bărbat, de 41 de ani, ar fi agresat fizic un alt bărbat, de 48 de ani, cu un obiect tăietor-înțepător, în zona claviculară. Fapta ar fi fost săvârșită pe strada Daciei din orașul Cernavodă. Ulterior, bărbatul a părăsit locul faptei. După aproximativ 4 ore, bărbatul bănuit de comiterea faptei s-a predat agentului de poliție Vrabie Constantin Ovidiu, din cadrul Poliției Municipiului Medgidia, care a reușit contactarea telefonică a acestuia. Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanța a dispus, față de persoana în cauză, măsura reținerii, pentru 24 de ore. Bărbatul a fost condus și încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Constanța. Astăzi, 31 august, va fi prezentat instanței de judecată, cu propunere legală„. Sursă foto: Facebook
Alte postari din Actualitate
Actualitate

Vortexul polar slăbit aduce frig în Europa și America de Nord în următoarele săptămâni

Vortexul polar a suferit o destabilizare cauzată de un fenomen rar de încălzire stratosferică la finalul lunii noiembrie și începutul lui decembrie, potrivit prognozelor care anunță temperaturi scăzute și ninsori în Europa și America de Nord. %source% explică faptul că această situație va determina un val de aer rece ce va afecta chiar și zonele sudice ale continentului european în perioada următoare.

Actualitate

Vortexul polar se dezbină și aduce un val de frig asupra Europei în ianuarie

Vortexul polar, un sistem atmosferic ce păstrează aerul rece în zona Arcticii, a fost destabilizat la începutul sezonului rece, conform meteorologilor. Fenomenul rar de încălzire stratosferică din noiembrie și decembrie a provocat o creștere bruscă a temperaturilor și a presiunii la înălțimi mari, ducând la fragmentarea vortexului.

Actualitate

Trump și Zelenski discută la Mar-a-Lago după convorbirea cu Putin despre situația din Donbas

Președintele american Donald Trump a avut o convorbire „foarte bună și productivă” cu Vladimir Putin, înainte să-l primească la Mar-a-Lago pe Volodimir Zelenski, care a venit cu speranța că negocierile vor aduce pacea cât mai curând. Kremlinul a subliniat că Rusia nu susține un armistițiu temporar propus de europeni și ucraineni, iar decizia privind Donbasul trebuie să aparțină Kievului, notează Reuters.

Actualitate

Energia eoliană a depășit 2.600 MW și a dominat producția electrică din țară

Vântul puternic din ultimele zile a impulsionat producția din parcurile eoliene, care au ajuns să furnizeze periodic peste 2.600 MW, reprezentând prima sursă de energie electrică a României. Potrivit economica.net, aportul eolian, împreună cu hidrocentralele și centralele pe gaze, a permis României să fie exportator net de energie electrică pentru perioade semnificative în această perioadă.

Acasa Recente Radio Județe