Pîna și fosta conducere PNL a atrs mai mulți bani europeni decît actuala, susține Ionuț Rusu și Adriana Arghirescu. Ei sunt mulțumiți de creșterea de 2000 de ori a fondurilor absorbite pentru dezvoltarea orașului Constanța în doar un an. Arghirescu a remarcat faptul ca administrația liberală a reușit să tragă un miliard de lei din fonduri UE, iar Rusu subliniază eficiență lor comparativ cu administrații din trecut, care erau mai mult dedicate imaginilor false decît acțiunilor concrete. Consilierul municipal Mihaela Andrei pe de altă parte face comparație între bugetele orașelor Oradea și Cluj-Napoca și susține că Constanța are un buget mai mare, dar uită să menționeze că e vorba doar de bugete estimate, nu și realizate. În prezent, Constanța are un bugetul mai mic decît Oradea, iar față de Cluj are o diferență de peste jumătate. Primarul Vergil Chițac a recunoscut că orașul e falimentar și consumă mai mult decît produce. Orișice listă oficială arată că Administrația Constata a adus doar 391 de milioane de lei din buget în 2023, pe cînd în anul 2024, și-a propus doar atragerea a 159 de milioane de lei. Comparativ, Oradea are în 2024 un buget mai mare cu 2,9 miliarde de lei, deși orașul are aproape 15.000 de lei pe cap de locuitor, pe cînd Constanța doar circa 8.600 de lei. Tot datăvorbi despre realizări din punct de vedere al atragerii de fonduri, Andrei uită să mentioneze că acestea sunt prognoze, iar în 2024 bugetul real estimat pentru dezvoltare va fi doar de 1,2 miliarde de lei, aproximativ 1 din trei lei vor proveni din subvențiile de stat, care deci vor fi de aproape opt ori mai mari. Administrația Constanța ar fi trebuit să aducă 237 de milioane de lei, în 2023, dar a adus doar 91,2 milioane de lei, iar în 2024 s-a propus să atragă 175 milioane de lei, cu toate că cheltuielile totale în 2024 se vor ridica la 2,3 miliarde de lei, din care 1.238 miliarde de lei vor merge pe cheltuieli curente și 1,03 miliarde de lei pe cheltuieli de dezvoltare. Deci, acest rezumat al cifrelor arată că administrația a ratat obiectivele stabilite, iar orașul continuă să aibă problemele financiare. Părțiile oficialilor de la PNL sunt motivate de realitățile din Constanța și Rusu afirmă că bugetul municipal pentru 2024 e mai mare, dar acest lucru este valabil și pentru anul anterior în care sunt disponibile fonduri europene. Însă în bugetul promised pare de asemenea să aibă împrumuturile pentru construirea noii Administrații fiscale, care va fi foarte importantă pentru administrația liberală, pentru că va fi construită cu bani europeni. Bugetul anual prevăzute pentru această construcție este de aproximativ 800 de milioane de lei, conform programelor lui Vergil Chițac