Evenimentul a adunat peste 120 de participanți, în special antreprenori din industria ospitalității. Ministrul Economiei, Radu Oprea, a deschis evenimentul, vorbind despre eforturile depuse pentru sprijinirea antreprenorilor de pe litoral și despre contribuția lui Horia Constantinescu în acest demers. Horia Constantinescu a subliniat că a ajutat operatorii economici să se conformeze legislației prin activitatea sa la Protecția Consumatorilor. „Suntem în pragul deschiderii sezonului estival. Am avut prima ediție în toamnă, deoarece am considerat că este important să ne pregătim din timp, ca orice bun gospodar. Am organizat evenimentul acum pentru a evita lucrările de construcție și amenajare în timpul sezonului estival, asigurându-ne că toate serviciile sunt pregătite. Acum suntem la a doua ediție, la cererea antreprenorilor din turism, pentru a fi din nou prezenți la Constanța cu acest târg dedicat în principal celor care oferă servicii turiștilor de pe litoral. Este evident că doar printr-o colaborare strânsă cu toate instituțiile statului vom putea avea un sezon estival de succes. Încă sunt multe lucruri de făcut, iar licitația pentru plaje nu este finalizată. Am discutat aceste aspecte cu Horia Constantinescu, deoarece, în calitate de președinte al ANPC, era obișnuit să vină în control, dar acesta era rolul său. Am dezvoltat împreună un concept pentru a sprijini antreprenorii să fie în legalitate cu construcțiile lor, astfel încât să nu mai fie supuși sancțiunilor, având toate documentele în regulă. Am avut discuții și cu ISC și alte instituții ale statului care efectuează controale pe litoral, în special în zona plajelor. În viitor, Horia Constantinescu, în calitate de primar al Constanței, va putea să realizeze ceea ce ne-am propus împreună,” a declarat Ministrul Economiei, Radu Oprea. „Îmi amintesc că, în urmă cu mai bine de un an, împreună cu domnul Ministru, am lansat operațiunea „La pas prin litoral” și am parcurs zona de faleză din Năvodari până la fostul camping din acea zonă. Atunci, am văzut locații de peste 5 stele alături de locații de o stea, în stare de degradare. A fost momentul în care, alături de Ministerul Economiei, am elaborat un proiect pentru a aduce în legalitate întreaga activitate de pe plajă și faleze, zonă aflată într-o incertitudine legislativă. Suntem în plin proces de modificare a legislației, discutând cu toate asociațiile patronale, cărora le mulțumesc pentru implicare. Noua variantă propusă operatorilor economici are scopul de a construi o relație de colaborare pentru dezvoltarea turismului, având experiența acumulată la Protecția Consumatorilor, autoritate care aplică sancțiuni acolo unde este necesar. Zilele trecute, împreună cu Corina Martin, am discutat să realizăm un material video într-o locație care a înțeles mesajul autorităților și a reconstruit blocul alimentar în portul Tomis. Astăzi, aceasta este un exemplu de bune practici,” a declarat și Horia Constantinescu, fost președinte al ANPC. La eveniment a participat și Cristina Dumitrache, deputat PSD. „Împreună cu ministrul economiei, antreprenoriatului și turismului, Stefan Radu Oprea, m-am bucurat să fiu alături de furnizorii de bunuri și servicii și agenții economici din sectorul HORECA.”, a declarat aceasta. Pe parcursul celor trei zile, vizitatorii au avut ocazia să participe la un eveniment dedicat industriei ospitalității, să interacționeze cu profesioniști care au prezentat noutăți și tendințe din domeniu, să stabilească noi parteneriate și să asiste la workshopuri și prezentări de specialitate. Puteți urmări Constanța 100% și pe Google News sau canalul de WhatsApp. Conținutul website-ului www.ct100.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informațiile publicate pe acest site sunt protejate de către prevederile naționale și internaționale legale în vigoare. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conținutului acestui website.