Într-un limbaj alarmist, postarea în discuție, care a fost redistribuită semnificativ în diferite platforme social media, acreditează ideea că MApN și autoritățile statului român fac în ascuns pregătiri pentru reintroducerea stagiului militar obligatoriu sau pentru mobilizarea rezerviștilor militari, care să fie trimiși să lupte în Ucraina. Ministerul Apărării Naționale a precizat, astăzi, că aceste așa-zise „dovezi” nu au nicio legătură cu realitatea. „Direcțiile de sănătate publică transmit centrelor militare zonale și județene în fiecare an, până la data de 1 noiembrie, tabele cu cetățenii bărbați cu vârste cuprinse între 18 și 35 ani care au afecțiuni medicale incompatibile cu serviciul militar. Justificarea nevoii de transmitere a acestor situații statistice poate fi ușor înțeleasă: Executarea serviciului obligatoriu în calitate de militar în termen şi militar cu termen redus a fost suspendată pe timp de pace în România, începând cu data de 1 ianuarie 2007, așa cum prevede Legea 395/2005 privind suspendarea pe timp de pace a serviciului militar obligatoriu şi trecerea la serviciul militar pe bază de voluntariat. Ministerul Apărării Naționale a comunicat în repetate rânduri că nu a luat în calcul, în niciun moment, revenirea la serviciul militar obligatoriu, ci are în vedere exclusiv soluții de recrutare a rezerviștilor pe bază de voluntariat.”, a anunțat MApN. Revenirea la serviciul militar obligatoriu și, în consecință, la desfășurarea proceselor de recrutare pentru cetățenii încorporabili, se face în condițiile aceleiași legi, care prevede la art. 3, că „pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum şi pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condiţiile legii.” Drept urmare, procesul de recrutare-încorporare a cetățenilor care îndeplinesc condițiile legale pentru a putea fi încorporați va avea loc doar în situația în care în România va fi decretată una dintre cele trei stări prevăzute de lege, respectiv starea de război, starea de mobilizare sau starea de asediu. Acest proces este pregătit însă, ca în multe alte țări, din timp de pace. Detaliile cu privire la activitățile pe care autoritățile competente din România sunt obligate să le desfășoare pe timp de pace pot fi consultate în textul Legii nr. 446 din 30 noiembrie 2006 privind pregătirea populaţiei pentru apărare, Capitolul III, Evidența militară (art. 40-53). Aici veți găsi și art. 47, care stabilește că : „Direcţiile sanitare judeţene şi a municipiului Bucureşti întocmesc şi transmit centrelor militare anual, până la data de 1 noiembrie, tabele nominale cu cetăţenii români, bărbaţi, cu vârsta cuprinsă între 18 şi 35 de ani, care au fost înregistraţi cu afecţiuni medicale incompatibile cu îndeplinirea serviciului militar”. Evident, pe baza acestor date, cetățenii respectivi vor fi scoși din evidența persoanelor cu obligații militare și, în situația în care s-ar impune reluarea serviciului militar obligatoriu, în condițiile prezentate mai sus, aceștia nu vor mai face din oficiu obiectul recrutării. O încercare identică de manipulare a fost semnalată de noi în octombrie 2022, când era prezentată, la fel de alarmist și fără nicio bază reală, o adresă similară, trimisă de DSP Cluj către Asociația Medicilor de Familie din acest județ, postare pe care o puteți consulta aici: https://inforadar.mapn.ro/26_revin-speculatiile-nefondate-cu-privire-la-asa-zise-pregatiri-pentru-mobilizarea-rezervistilor.